понеділок, 30 січня 2017 р.

ОБ’ЄДНАННІ ГРОМАДИ МАТИМУТЬ СВОЇ УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ

20:10
28.01.2017

Міністерством освіти і науки надано рекомендації з розроблення положення про структурний підрозділ освіти виконавчого органу об’єднаної територіальної громади, що мають на меті забезпечити єдиний підхід до формування структурних підрозділів освіти місцевих виконавчих органів об’єднаних територіальних громад.

Зокрема, у Міносвіти зазначають, що відповідно до концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні формуються об’єднані територіальні громади (ОТГ), повноваженням яких є забезпечення управління закладами дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти.

В міністерстві зазначають, що одним із значних управлінських повноважень, які отримали органи місцевого самоврядування ОТГ є право на формування власної і ефективної системи забезпечення освітніми послугами населення своєї громади.

У свою чергу, важливим елементом створення ефективної системи адміністративного обслуговування освіти ОТГ є максимальне делегування адміністративних і навчально-методичних повноважень на рівень навчального процесу (навчальних закладів) у поєднанні з належним управлінням усередині самого закладу та забезпеченням якості освіти.

"Такого роду децентралізація системи освіти ОТГ дозволить уникнути формування малоефективної і витратної для бюджету виконавчого комітету ОТГ структури", - йдеться у рекомендаціях МОН.

Також у Міністерстві освіти радять майбутнім управлінням освіти обрати таку модель адміністративного обслуговування освітою, яка б базувалась на реалізації прямих функцій сектора освіти.

"Акцентування прямих функцій означає, що такого роду завдання, як фінансове обслуговування, послуги матеріально-технічного утримання приміщень навчальних закладів може бути винесено в формат профільних комунальних служб", - зазначають в МОН.

У Міносвіти також повідомляють, що відповідно до статті 14 закону "Про співробітництво територіальних громад", об’єднана територіальна громада може утворити власний або спільний з кількома іншими ОТГ орган управління освітою чи делегувати відповідні повноваження одному із суб’єктів співробітництва.

Разом з тим, при визначенні функцій та їх розподілі слід уникнути дублювання функцій інших органів влади та місцевого самоврядування.

Також у Міністерстві освіти і науки зазначають, що вважають вкрай важливим збереження вертикалі у виконанні освітніх повноважень та завдань діючих та створюваних органів управління освітою.

Додатково див.: лист МОН № 1/9-633 від 30.12.15 "Про формування органів управління освітою"

МОН просять поновити прийом молодших спеціалістів

Профспілка працівників освіти і науки пропонує відтермінувати припинення набору до вишів І-ІІ рівнів акредитації на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста.
Відповідна пропозиція направлена на адреси парламентського комітету з питань науки і освіти та міністра освіти і науки.
Зокрема, у профспілці наголошують на необхідності вирішення проблеми підготовки ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем «молодший спеціаліст» в подальшому.
«Припинення прийому абітурієнтів на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста після 2016 року призведе до втрати підготовки вкрай важливої середньої ланки фахівців, серед яких педагогічні працівники дошкільної освіти, початкової загальної середньої освіти, подальшого масового скорочення працівників технікумів і коледжів, аж до ліквідації цього рівня вищих навчальних закладів, визначення серед ланки вищої освіти місця педагогічних та інших училищ педагогічних коледжів тощо», - зазначають у профспілці.
Також у ЦК Профспілки висловили сподівання на підтримку позиції щодо необхідності відтермінування на більш пізній час припинення набору до вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації на здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста.
Лілія Гриневич: на EWF Україна вразила світ 3 речами
Автор: Лілія Гриневич, міністр освіти і науки.
У четвер зранку повернулася зі Світового освітнього форуму в Лондоні. Контраст, звичайно, вражаючий. Там розумієш, що ми живемо між власними зрадами та перемогами, а решта світу знаходиться в іншому вимірі. Проілюструю свою думку на простому прикладі.
На форумі я виступала з презентацією «Нова українська школа: Розробка політики для розвитку талантів» (Більше можна прочитати тут. Метою було представити нашу країну, показати, що в Україні є цікаві і діючі механізми для розвитку талантів, а також розказати про нову українську школу, що має допомогти нам знайти та підсилити таланти кожної дитини.
У результаті слухачів найбільше вразило три речі:
·         Перше, що в Україні досі продовжується конфлікт. Це ми з вами кожного дня слухаємо новини про те, що на фронті гинуть хлопці. Світ про це не говорить, і учасники форуму після моєї презентації здивовано питали: «Чи це правда, дійсно гинуть люди?». Ці питання вразили найбільше.
·         Друге - це наша Мала академія наук. В інших країнах такої системи заохочення та розвитку наукових талантів молоді, яка б підтримувалась з місцевих та державного бюджетів, нема. Наш досвід в цій сфері є дуже цікавим для світу.
·         І третє - наша ідея створити освітню онлайн-платформу для компетентнісного навчання. Використання технологій в освітній сфері - очевидний тренд, цьому на форумі було присвячено більшість презентацій та обговорень. Тому багатьох цікавить, якими проектами у цій сфері займаються інші держави.
Звісно, вражень значно більше. І освітня виставка, і зустрічі, які там вдалося організувати, були дуже важливим і цікавими для розуміння розвитку освіти у світовому масштабі. Але це вже зовсім інша розмова.
P.S. На фото плакат, який зображує тематики форуму. Його малювали молоді люди з Flatland, які брали участь в ілюстрації знаменитої промови Кена Робінсона.




субота, 28 січня 2017 р.

школи стануть профільними: 9 предметів з 22
Описание: http://i.osvita.org.ua/news/db/78/78645.jpg
Обговорення нової програми триватиме до кінця місяця. Зміни запустити планують з наступного року.
Валерій уже одинадцятикласник, і має серйозні плани на майбутнє. Мріє стати істориком. Своєму захопленню хлопець приділяє весьВІЛЬНИЙОписание: http://cdncache-a.akamaihd.net/items/it/img/arrow-10x10.png час
За сусідньою партою – Валерія, майбутній економіст. Щоб добре підготуватись до вступу – щотижня займається з трьома репетиторами. Такі різні, але вчаться за однією програмою. Освітяни впевнені, що універсальний навчальний план не для випускників. Тож старша школа має бути профільною.
Обов'язкових предметів стане менше – з 22 перелік скоротять до 9. Це українська та іноземна мови, література, історія України та всесвітня історія, математика, людина і суспільство, людина і природа, фізична культура та захист вітчизни.
Інші предмети з розкладу не зникнуть. Зміниться лише кількість годин їх вивчення. Залежатиме це від того, яку саме спеціалізацію обере учень. Наприклад, проблем з точними і природничими науками у профільних класах не буде. Однак вивчення цих дисциплін зведуть до мінімуму для гуманітаріїв.
У школах до змін готові, але є запитання. Зокрема у вчителів. Адже їхня і так невелика зарплатня напряму залежить від кількості уроків. Цікавлять і підручники. З ними в Україні й так проблема. А тепер треба буде розробити по 2 варіанти – загальний та поглиблений.
Обговорення нової програми триватиме до кінця місяця. У міністерстві освіти обіцяють, до того часу всі нюанси будуть вирішені, підручники надруковані.
Батьки, чиї діти підуть до реформованої старшої школи, по-різному реагують на нововведення. Чиновники зізнаються, що найскладніше реформу буде реалізувати у сільських школах. Адже кількість учнів та вчителів там менша від загальноосвітніх міських закладів.
27.01.2017 00:00, за матеріалами: 24tv


МОН вимагає від чиновників відчепитися від учителів
Міністерство освіти і науки вимагає від органів управління освітою, керівників інститутів післядипломної педагогічної освіти, керівників методичних кабінетів та центрів, а також керівників навчальних закладів забезпечити неухильне дотримання принципів педагогічної свободи вчителя. Про це йдеться у листі МОН, що підписаний заступником міністра освіти і науки Павлом Полянським.

Зокрема, заступник міністра наголошує, що одним з пріоритетів освітньої політики є дебюрократизація діяльності педагогічних працівників, упровадження органами управління освітою сучасних принципів державно-громадської моделі управління.

"В умовах, коли Міністерство освіти і науки суттєво скоротило переліки звітності, що подаються з регіонів, обмежило кількість загальнонаціональних заходів, й продовжує лінію на дебюрократизацію, продовжують надходити звернення від вчителів загальноосвітніх навчальних закладів щодо неправомірних вимог з боку керівників навчальних закладів, органів управління освітою, методичних кабінетів (центрів) та інших організацій щодо ведення документації вчителем та примусу до виконання невластивих вчителю функцій", - йдеться у листі.

У Міністерстві освіти акцентують увагу на тому, що на перешкоді творчій діяльності педагогічного працівника, його зосередженості на виконанні головного функціонального обов'язку і покликання - надання якісних освітніх послуг стоїть переобтяження його введенням усілякої, у багатьох випадках не передбаченої жодним нормативно-правовим актом, письмової звітності, планування та іншої документації.

"Відтак це поглинає значну кількість сил і часу вчителя, перетворюючи його роботу на механічну рутинну проектно-звітну діяльність, що надмірно контролюється й перевіряється керівниками різних рівнів та інстанцій", - наголошується у листі Міносвіти.

В освітньому відомстві зазначать, що особливо обтяжливих форм така паперотворчість та позаплановий неправомірний контроль набувають наприкінці семестру та навчального року. У зв'язку з чим у МОН наполягають на неухильному дотриманні принципів педагогічної свободи вчителя.

Зокрема, у Міністерстві освіти і науки звертають увагу освітніх чиновників різних рівнів на тому, що календарне та поурочне планування здійснюється вчителем у довільній формі, у тому числі з використанням друкованих чи електронних джерел тощо. Формат, обсяг, структура, зміст та оформлення календарних планів та поурочних планів-конспектів е індивідуальною справою вчителя. Встановлення універсальних у межах навчального закладу, міста, району чи області стандартів таких документів е неприпустимим. Строки їхнього зберігання вчителем також законодавчо не встановлені, а відтак вчитель самостійно приймає про це рішення.

Також у МОН наголошують, що створення, наповнення та зберігання різноманітних порт-фоліо, папок, альбомів тощо з напрацюваннями вчителя на паперових носіях, в тому числі при підготовці його до чергової чи позачергової атестації, участі в конкурсах тощо не належить до передбачених законодавством видів роботи й не може вимагатися від вчителя керівниками навчального закладу, представниками методичних служб чи органів управління освітою.

У листі зазначається, що законодавчі та підзаконні акти у сфері освіти надають вчителеві право, а побудова навчальних програм з предметів передбачає можливість перенесення вчителем уроків, збільшення кількості годин на вивчення окремих тем. Відтак, контроль щодо так званого "відхилення" вчителя від календарного планування чи від матеріалів підручника е неправомірним і неприпустимим.

Насамкінець, у Міністерстві освіти і науки звертають увагу учасників освітнього процесу на те, що вибір форм та методів викладання є винятково прерогативою вчителя й не можуть регламентуватися ні адміністрацією навчального закладу, ні органами управління освітою. Вимоги окремих керівників щодо зведення діяльності педагога до застосування ним лише традиційної класно-урочної форми проведення занять чи застосування тих чи інших методик е неправомірними й вчитель не зобов'язаний їх виконувати.

"Дотримання цих та інших приписів та принципів сприятиме професійній самореалізації педагогів і, як наслідок, - підвищенню якості освіти", - зазначають у Міністерстві освіти і науки, звертаючись до органів управління освітою, керівників інститутів післядипломної педагогічної освіти, керівників методичних кабінетів та центрів, а також керівників навчальних закладів.